PIDServis
Navigace
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Počítadlo

Znojmo

(Jiné zprávy)

Aktualizace:  14.02.2010

Linkové vedení

Ve Znojmě jezdí sedm autobusových linek. Pět linek (801 - 805) jsou klasické denní linky, které jezdí celodenně a celotýdenně. Linky 808 a 809 mají jen po jednom spoji v jednom směru. Jsou to jakési noční linky, které vyjíždějí kolem půlnoci z centra na okraj.

I když na první pohled většina linek nemá krátký interval, v pracovní dny se nemusíte obávat dlouhého vyčkávání na zastávkách. V centrálním úseku Nádraží - Náměstí Svobody jezdí autobusy ve špičce po 5ti minutách a v sedle po 10ti minutách. V hlavní trase Přímětice - Nádraží - Oblekovice je pak dvakrát tak delší interval. O víkendu a večer už ale bez znalosti jízdního řádu nedoporučuji vyrážet do ulic.

Pro Znojmo je také charakteristický čas špičky, zejména té odpolední, kdy se stále nejvíce cestuje v době od cca 13 do 16:30 hodin. Klientelu tu především zajišťují ve špičkách školáci, v dopoledním sedle pak návštěvníci Nové nemocnice na severu a sítě supermarketů na jihu.

Linka 801: Tak trochu příměstská linka, jede za hranice města Znojma do obcí Suchohrdly a Kuchařovice, které jsou však již dávno obsluhované městskými autobusy. Trasa tedy je: Hradiště - Nám. Svobody - Nádraží - Průmyslová - Suchohrdly - Kuchařovice. Tato linka nemá krátké intervaly, nemá ani pro místní znojemskou přepravu takový význam, slouží především pro Hradiště (okrajová část Znojma) a obce Kuchařovice a Suchohrdly jako jejich spojení s centrem Znojma.

Linka 802: Trasa: Nová nemocnice - Přímětická - Nám. Armády - Nádraží - Vídeňská - Sedlešovice - Nový Šaldorf - Oblekovice. Tato linka také není žádná páteř, nicméně obsluhuje jako jediná oblast Náměstí Armády a okrajové části Sedlešovice a Nový Šaldorf.

Linka 803: Trasa: (Nová nemocnice) - Pražská - Nám. Svobody - Nádraží - Vídeňská - (Interspar) - Družstevní - Dobšice. Linka s celkem krátkými intervaly. V úseku Pražská - Nová nemocnice však jezdí pouze vybrané spoje. Do Intersparu zajíždí pouze v intervalu 60 minut v dopoledním sedle pracovních dnů. Vybrané spoje také nejedou až do Dobšic a končí na Nádraží. Nejkratší interval na této lince je tak v úseku Pražská - Nádraží.

Linka 804: Trasa: Přímětice - Nová nemocnice - Přímětická - Nám. Svobody - Nádraží - Vídeňská - Dukelská - Oblekovice - (Nesachleby). Tato linka jezdí velmi nepravidelně. Jsou to vlastně vytrhané spoje z linky 805, která má uplně stejnou trasu, jen nezajíždí do zastávky Nová nemocnice. Dohromady tyto linky jezdí ve špičce po 10ti minutách, v dopoledním sedle po 20ti minutách, večer a o víkendu po 60ti minutách. Tyto dvě linky dělají jasnou páteř znojemské MHD. Spolu s linkami 801 a 803 v úseku Nádraží - Nám. Svobody pak v pracovní dny není problém narazit na autobus každou chvíli.

Linka 805: Trasa: (Mramotice) - Přímětice - Přímětická - Nám. Svobody - Nádraží - Vídeňská - Dukelská - Oblekovice - (Nesachleby). Linka s nejintenzivnějším provozem. Občasné větší díry mezi spoji vyplňuje linka 804 se stejnou trasou, až na závlek do Nové nemocnice.

Linka 808: Trasa: Nádraží - Náměstí Svobody - Přímětice - Mramotice - Kasárna - Hradiště. Linka s jedním spojem v uvedeném směru, jede denně kolem půlnoci.

Linka 809: Trasa: Nádraží - Dukelská - Konice - Popice. Linka s jedním spojem v uvedeném směru, jede denně kolem půlnoci. Do 14. února pokračovala z Popic ještě přes Načeratice do Derflic. Se změnou od 15. února byla ale v tomto úseku zrušena.

Další změny

Od 15. února 2010 dochází k drobným změnám v jízdních řádech uvedených linek. Například bude více spojů linky 805 převedeno na linku 804 (více závleků do Nové nemocnice, méně rychlých spojů do Přímětic), menší posílení bude na linkách 802 a 803.

Od 1. července 2010 je v plánu integrace znojemské MHD a také příměstských autobusových linek v okrese do IDS JMK.

Více informací o stávající MHD (jízdní řády, mapy)

Více informací o integraci k 1. červenci (jízdní řády, mapy)

Dopravci a vozový park

Na provozu městských autobusových linek ve Znojmě se podílí dva dopravci. Tím vlivnějším je Znojemská dopravní společnost PSOTA. Ten zajišťuje zcela linky 802, 805, 808 a 809, téměř všechny spoje na linkách 803 a 804 a menší množství spojů na lince 801. Jeho autobusy jsou většinou zbrusu nové ekologické nízkopodlažní Tedomy nebo Citara. Nasazuje však také starší autobusy jako Karosy řady 900 nebo Citybusy, které jsou však po renovaci. Všechny jeho autobusy jsou v celovozovém červeném nátěru. Druhý dopravce BDS BUS, který provozuje především linku 801 a také zanedbatelný počet spojů na linkách 803 a 804, nasazuje do provozu většinou bílé autobusy, většinou nové nízkopodlažní Sory nebo Citelisy.

Další informace

Do autobusů se vždy nastupuje pouze předními dveřmi. Platí zde pouze nepřestupní tarif. Jednotlivá jízdenka stojí 10 korun. Změna tarifu přijde 1. července v souvislosti s integrací do IDS JMK.

Nyní probíhá výluka zastávky Náměstí Komenského. Autobusy linek 801, 803, 804, 805 a 808 nemůžou kvůli rekonstrukci kanalizace zajíždět v obou směrech na stejnojmenné náměstí do pravidelných zastávek. Jedou kratší cestou ulicí Havlíčkovou. Zastávka ve směru Pražská, resp. Přímětice je přemístěna do ulice Havlíčkovy. Zastávka ve směru na Nádraží je přemístěna přímo na kruhovou křižovatku Mariánské náměstí k provizornímu dřevěnému mostku, který je přístupem k zastávce.

Obrázky

Přímětice, hřbitov Přímětice, hřbitov Přímětice, sklep
Oblekovice, restaurace Oblekovice, prodejna u Jana Náměstí Komenského
Náměstí Komenského Náměstí Komenského Náměstí Komenského
Nádraží Nádraží Nádraží

Zobrazit komentáře (0)


Verze pro tisk | Copyright © 2005–2020 PIDServis