PIDServis
Navigace
Vyhledávání
Rozšířené hledání
Počítadlo

Tunisko - Tabarka

(Jiné zprávy)

Aktualizace:  23.08.2009

Tunisko

Tunisko leží v severní Africe, sousedí s Alžírksem a Libyí, obyvatelstvo tvoří z 95% Arabové, největšími městy jsou Tunis, Sfax a Sousse.

Tunisko je přibližně dvakrát větší než Česká republika. Podnebí je středomořské subtropické (horká léta, mírné zimy). Na severu se rozkládá pohoří Atlas, jinak jsou zde nížiny a slané pánve. Na jihu je plošina Dahar a poušť Sahara. Severní částí Tuniska protéká řeka Medžerda, nejvyšším bodem je hora Džabal Šambi (1544m). Na severu Tuniského Atlasu jsou lesy kde roste korkový dub a eukalypt (výroba korku a eukalyptového oleje). Většina divokého povrchu Tuniska porůstají na severu suchá křoví, uprostřed suché travnaté stepi, solná jezera a na jihu pouště.

Zemědělství je zdrojem obživy pro asi 20% obyvatel. Pěstují pšenici, ječmen, olivy, rajčata, melouny, citrusy. Významný je i rybolov a chov ovcí. Z nerostných surovin je nejvýznamnější těžba fosfátů, ropy, zemního plynu a soli. Mezi významná průmyslová odvětví patří potravinářství, petrochemie, chemický, textilní a hutnický průmysl. Významný je rozvoj turistiky, kterou stát podporuje. Průměrné pískové pláže, teplé a nepříliš čisté moře dělají z Tuniska horší turistickou destinaci. Mnoho turistů převážně z Evropy sem přijíždí zejména kvůli relativně nízkým cenám a památkám (např. Kartágu).

Hlavou Tuniska je prezident, historicky teprve druhý. Neexistuje zde demokracie v evropském slova smyslu, jde o policejní stát. Tunisko je arabský stát v mezinárodní politice velmi umírněný, faktická diktatura vládnoucí strany je mezinárodním společenstvím téměř bezvýhradně tolerována. Měnou je tuniský dinár dělený na tisíc milimů (není volně směnitelný).

Oficiálním jazykem je arabština a francouzština. Prvozní dochovaný jazyk je arabština, kterou zde zavedli Arabové spolu se svými zvyky a kulturou. Francouzština se v Tunisku objevila až později, ale i přes to zde každý mluví francouzsky plynule. Používá se převážně při obchodování a psaní veřejných nápisů.

Tunisko je arabská země s islámskou kulturou. V této zemi se nenařizuje žádné náboženství a panuje zde liberalismus ohledně náboženství. Nejvíce převažuje Islám, proto najdeme mešitu téměř na každém rohu. Tunisko je bezpečná země právě kvůli náboženství, Korán přikazuje věřícím chovat se slušně, také se tak oblékat a být tolerantní k ostatním.

Počasí se v Tunisku mění ze severu k jihu. Pobřeží Tuniska má letní teploty příjemně teplé (kolem 33°C). Vnitrozemí Tuniska je horké, na jihu na Sahaře je až 50°C ve stínu. Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou od poloviuny června do konce září.

Tabarka

Nachází se na severozápadním pobřeží Tuniska, velmi blízko hranic s Alžírksem. Během posledních pár let zde vyrostla celá řada nových moderních hotelů, bungalovů a jiných zařízení včetně golfového hřiště. Tabarka je velmi atraktivní místo, leží v malebné krajině, na pobřeží písčité pláže. Na druhou stranu i v zalesněném vnitrozemí. Nachází se zde Janovská pevnost, která sloužila v 16. století jako útočiště tureckých pirátů. Na rozdíl od zbytku Tuniska zde častěji prší. Je tu také velký přístav pro výletní lodě. Občas z hor tečou horské potoky, jsou zde ale v létě i vidět velká koryta řek. Tabarka je antické obchodní město, založené ještě Féničany. V okolí je dost možností, jak zajímavě strávit čas golfem, podmořským lovem nebo potápěním za korály a v porovnání s Evropou se to dá dělat za představitelné ceny. Probíhá zde letní kulturní festival (červen až srpen), který navštěvují amatérské skupiny z různých zemí.

Doprava v Tabarce

Pár kilometrů od Tabarky se nachází letiště, sloužící výhradně pro turisty do místních hotelů umístěných u pláží. Klienty cestovních kanceláří zde vozí na výlety i cestou z/na letiště klasické moderní dálkové autobusy, většinou typu MAN. Fungují zde klasické známé žluté taxíky, pro turisty jsou zde zajímavá vozítka "tuk tuk". Zážitkem je však i místní veřejná autobusová doprava. Se sídlem ve městě Jendouba zde existuje jakýsi autobusový dopravce provozující například linku s intervalem cca 60 minut jedoucí z okraje centra Tabarky po pobřeží se zastávkami u každého hotelu. Mezi cestujícími byste však turisty hledali marně.

Obrázky

Cesta na pláž z jednoho hotelu, v pozadí městečko Tabarka a pevnost Příměstský autobus právě vysadil cestující na výstupní zastávce na okraji centra Tabarky První pohled na Tabarku po výstupu z autobusu
Smeťák, který má připomínat obratiště Autobus se otáčí na konečné v Tabarce Tak se žije v Tabarce
Jedna z typických křižovatek v Tabarce Interiér kloubového autobusu na příměstské lince u Tabarky Jedna ze zastávek při pobřeží u hotelů
Mapa Tuniska pro orientaci Podrobnější mapa, oblast Tabarky

Zobrazit komentáře (0)


Verze pro tisk | Copyright © 2005–2020 PIDServis